Zapraszamy do obejrzemia relacji znajdującej się na stronie Jarmarku Cysterskiego:

W ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa, w dniach 15-16 września, na terenie dawnego opactwa cysterskiego w Pelplinie miała miejsce konferencja SZLAK CYSTERSKI – SKUTECZNA FORMA TEMATYZACJI PRZESTRZENI TURYSTYCZNEJ

W jej programie uwzględnione zostały wystąpienia oraz dyskusje o kierunkach dalszego rozwoju Pomorskiego Szlaku Cysterskiego jako integralnej części szlaku cysterskiego w Polsce w kontekście funkcjonowania europejskich dróg kulturowych. Podczas jej trwania przypomniano też fakt powołania przed 20. laty w Pelplinie Rady Koordynacyjnej Szlaku Cysterskiego w Polsce, trwałe owoce działań tego podmiotu w Polsce i Europie a także postaci dwóch jej wielkich filarów: wieloletniego Prezesa Polskiej Kongregacji Cystersów O. Cist. dra Eustachego G. Kocika i Przewodniczącego Rady prof. Andrzeja M. Wyrwy, którzy odeszli już do wieczności.

CZCIGODNI OJCOWIE, WIELEBNI KSIĘŻA,
SZANOWNE PANIE I SZANOWNI PANOWIE

Zapraszam serdecznie na konferencję

SZLAK CYSTERSKI – SKUTECZNA FORMA TEMATYZACJI PRZESTRZENI TURYSTYCZNEJ

15-16 września 2023 r. na terenie dawnego opactwa cysterskiego w Pelplinie. W jej programie uwzględnione zostaną wystąpienia oraz dyskusje o kierunkach dalszego rozwoju Pomorskiego Szlaku Cysterskiego jako integralnej części szlaku cysterskiego w Polsce. We wrześniu 2023 roku mija 20 lat od powołania w Pelplinie Rady Koordynacyjnej Szlaku Cysterskiego w Polsce. Rocznica ta stanowi dobry motyw do przypomnienia idei jej funkcjonowania, osób, które wpłynęły na charakter jej działania, jak również na podsumowanie jej dorobku związanego z rozwojem szlaku cysterskiego w Polsce. Podczas konferencji w Pelplinie podejmiemy także ten temat. Konferencja pod Patronatem Prezes Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej Marty Chełkowskiej oraz Burmistrza Pelplina Mirosława Chyły odbywać się będzie w ramach XXII Jarmarku Cysterskiego w Pelplinie oraz Europejskich Dni Dziedzictwa 2023.

Już po raz piętnasty Jarmark Cysterski w Pelplinie wpisał się w kulturalny weekend Europejskich Dni Dziedzictwa województwa pomorskiego.

Około 10 tys. turystów odwiedziło w dniach 16-18 września br. dawne opactwo cysterskie, by skorzystać z kulturalnych atrakcji programowych oraz jarmarku kupieckiego, do którego zgłosiło się ponad 200 wystawców, rzemieślników i artystów.

Zapraszamy do zapoznania się z przewodnikiem po Pomorskim Szlaku Cysterskim w wersji PDF.

Pomorski Szlak Cysterski jest istotnym elementem kulturotwórczym na Pomorzu, w tym także w diecezji pelplińskiej. Dlatego też sprawy jego rozwoju omawiane były na spotkaniu, które miało miejsce w Kurii Diecezjalnej w miniony wtorek 16 listopada br. Gospodarzami obiektów pocysterskich na PSC są głównie księża parafialni i to głównie oni sprawują opiekę na cysterskim dziedzictwem. Alicja Słyszewska-Szybowska, prezes Stowarzyszenia Szlaki Kulturowe, realizującego projekt „POMORSKI SZLAK CYSTERSKI - WZMOCNIENIE WIZERUNKU MARKI TURYSTYCZNEJ NA POMORZU” przedstawiła zadania, jakie w bieżącym roku wykonuje Stowarzyszenie, by Pomorski Szlak Cysterski był bardziej widoczny w przestrzeni turystycznej Pomorza. Zapoznała zebranych z promowanym produktem turystycznym „5 DNI NA POMORSKIM SZLAKU CYSTERSKIM”, który może ożywić pomorskie szlaki kulturowe i ukazać piękno kościołów w parafiach pocysterskich. Przekazała materiały promocyjne i zaprosiła do współtworzenia nowej strony internetowej PSC. Zebrani przedstawili różne problemy związane z przyjmowaniem i obsługą turystów oraz ciągłym niedostatkiem wspólnych materiałów promocyjnych oraz oryginalnych pamiątek i gadżetów.