Pomorski Szlak Cysterski

Informacje o szlaku

Informacje o szlaku

•  Cysterskim Szlakiem po Oliwie (pieszy)

Główne atrakcje : zabytki pocysterskie w Oliwie ( Park Oliwski, Pałac Opatów, Bazylika Archikatedralna, Spichlerz Opacki i Kuźnia Wodna)

Opis trasy:
Trasa spacerowa po historycznej części Oliwy, dzielnicy Gdańska, której historia silnie związana jest z Cystersami od 1186 r., kiedy to został ufundowany klasztor oliwski, po dziś dzień - jako że jest to aktualny ośrodek życia zakonnego Cystersów (jedyny na Pomorzu).

Nasz spacer najlepiej rozpocząć od głównego wejścia do zabytkowego Parku im. Adama Mickiewicza. Na początek warto skręcić w lewo, minąć Aleję Lipową i dojść do najpiękniejszej części parku - parteru kwiatowo-trawnikowego ze szpalerami grabowymi, którą wieńczy rokokowy Pałac Opacki, zwany Nowym, z II połowy XVIII w. (obecnie oddział Muzeum Narodowe w Gdańsku). Stąd należy skręcić w prawo i dojść do Palmiarni (dawnej Oranżerii z XVIII w.), obok której jest Alpinarium oraz Ogród Botaniczny. Następnie należy iść główną drogą, kierując się w stronę północnego wyjścia z parku na ulicę Opacką, po drodze mijając Pałac Opacki zwany "starym". Następnie trzeba skręcić w lewo i dotrzeć do Spichlerza Opackiego (obecnie Muzeum Narodowe w Gdańsku), Kolejnym punktem wycieczki jest kościół św. Jakuba z XIV w. Po zwiedzeniu świątyni udajemy się do najcenniejszego zabytku Oliwy - kościoła Trójcy Św., Najświętszej Marii Panny i św. Bernarda, kryjącego w swych wnętrzach prawdziwe skarby sztuki, przede wszystkim okresu baroku. Obok katedry mieści się dawny klasztor, w którego niewielkiej części mieści się Muzeum Diecezjalne. Następnie udajemy się na ulicę Cystersów, gdzie zobaczyć możemy dawną Szafarnię klasztorną (dziś siedziba arcybiskupa gdańskiego) i spichlerz klasztorny. Ostatnim etapem jest spacer ulicą Kwietną, która biegnie południowym skrajem rozległej doliny Potoku Oliwskiego, aż do Kuźni Wodnej z oryginalnym wyposażeniem z XVI w. (dziś oddział Muzeum Techniki NOT w Warszawie).

•  Szlakiem cysterskiego miodu (rowerowy)

Główne atrakcje : Muzeum Miodu w Skowarczu i pocysterskie zabudowania klasztorne w Oliwie

Opis trasy:
Za czasów oliwskiego opactwa cysterskiego z terenu gminy Pszczółki dostarczano miód i wosk do Zakonu Cystersów w Oliwie. Proponowana trasa wycieczki podąża właśnie symboliczną drogą miedzy Skowarczem a Oliwą.

Pierwszym punktem wycieczki jest Muzeum Miodu w Skowarczu . Następnie należy udać się w kierunku wschodnim przez wieś Ostrowite, a potem w kierunku północnym. Skąd aż do Gdańska należy podążać czerwonym szlakiem motławskim, po drodze mijając wsie Grabiny Zameczek, Wróblewo, Lędowo, Wiślina, Mokry Dwór, wieś Krępiec. Następnie uliczkami Gdańska i ścieżkami przez Trójmiejski Park Krajobrazowy dotrzemy do Oliwy , gdzie zachowały się zabudowania klasztornie Cystersów oliwskich.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Mapa

Galeria zdjęć

Cart

Szlak Oliwa

sobota, 20, listopad 2021

Dofinansowano ze środków Województwa pomorskiego i Powiatu tczewskiego

UMWP
UMWP