Pomorski Szlak Cysterski

Informacje o szlaku

Informacje o szlaku

Punkt węzłowy Puck i jego pierścień

Muzeum Ziemi Puckiej w Pucku
Muzeum Ziemi Puckiej posiada zabytki pozyskane w czasie prac archeologicznych na osadach wczesnośredniowiecznych w Pucku i w Redzie oraz w porcie wczesnośredniowiecznym na dnie Zatoki Puckiej; zbiory z zakresu historii miasta Pucka i regionu; a także zabytki obrazujące kulturę materialną, społeczną i duchową Kaszub Północnych. W ofercie edukacyjnej Muzeum Ziemi Puckiej są interaktywne zajęcia muzealne, zabawy edukacyjne i zajęcia typu warsztatowego z zakresu archeologii, historii i etnografii.

ul. Plac Wolności 28
84-100 Puck
tel./fax +48 58 673 22 29, +48 58 673 29 96
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..pl
http://muzeumpuck.kaszubia.com


Punkt węzłowy Oliwa i jego pierścień


Kuźnia Wodna w Gdańsku-Oliwie, Oddział Muzeum Techniki w Warszawie
Kuźnia Wodna jest najciekawszym zabytkiem techniki w dolinie Potoku Oliwskiego. Potok ten wykorzystywany był przez Cystersów z klasztoru w Oliwie do napędzania licznych młynów i innych urządzeń. Do dziś na potoku funkcjonują młyny i stawy młyńskie. W kuźni znajduje się ekspozycja działających urządzeń technicznych wykorzystujących wodę jako napęd (np. młot do kucia żelaza i nożyce do cięcia blachy). Odbywają są tu pokazy kucia stali wraz z prelekcją na temat rozwoju techniki w dziejach cywilizacji świata, a także pokazy walk rycerskich.
ul. Bytowska 1
80-328 Gdańsk
tel. +48 59 552 51 51
kuzniawodna@wp.pl
www.muzeum-techniki.waw.pl
Godziny otwarcia 1.V-31.X:10:00-17:00 (oprócz poniedziałków i świąt urzędowych) 1.XI-31.IV: czynna po telefonicznym uzgodnieniu.

Ogród Botaniczny z Palmiarnią w Oliwie - założenie o charakterze edukacyjno-poznawczym, stanowiące część Parku Oliwskiego im. A. Mickiewicza w Oliwie (tj. dawnego przyklasztornego ogrodu cysterskiego). W kolekcji znajdują się m.in. magnolie, sekwoja, metasekwoja chińska, świerki, orzech szary i skrzydłorzech kaukaski

Pałac Opatów w Gdańsku-Oliwie, Oddział Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Pałac Opatów powstał w latach 1754-1756 z fundacji ostatniego opata klasztoru oliwskiego Jacka Rybińskiego. Obecnie w Pałacu Opatów prezentowana jest stała ekspozycja obejmująca dzieła polskich artystów współczesnych II połowy XX w. (malarstwo, rzeźba, ceramika, grafika i tkanina artystyczna). W Oddziale znajduje się także Galeria Promocyjna, w której prezentowane są prace młodych twórców. Często organizowane są także wystawy czasowe sztuki współczesnej, koncerty muzyki kameralnej, konferencje, spotkania z artystami.
ul. Cystersów 18
80-330 Gdańsk
tel./fax +48 58 552 12 71
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
http://www.muzeum.narodowe.gda.pl

Spichlerz Opacki w Gdańsku-Oliwie, Oddział Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku
Spichlerz Opacki powstał w 1723 r. i przez długie lata służył celom gospodarczym. W Spichlerzu Opackim prezentowane są wystawy na temat sztuki ludowej Pomorza.
ul. Cystersów 19 
80-330 Gdańsk
tel. +48 58 552 41 39
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
http://www.muzeum.narodowe.gda.pl


Punkt węzłowy Peplin i jego pierścień

.Jarmark Cysterski w Pelplinie (III niedziela września), w jego ramach m.in.: przegląd Zespołów Muzyki Dawnej, Bieg Cysterski, rozgrywka gry cysterskiej Pentaque (gra w boule), poszukiwania "Złotej Księgi" szarych mnichów (zabawa dla dzieci), festyn "Cysterskie złoto", czyli wszystko wokół Złotej Renety (jednej z najstarszych odmian jabłka, które uprawiane były kiedyś w cysterskich ogrodach), prezentacje i sprzedaż wyrobów lokalnych twórców, rzemieślników i wydawców. Interesującym elementem jest bicie pamiątkowej monety (1 cystena).


Punkt węzłowy Koronowo i jego pierścień


Najbogatszą ofertę edukacyjną oferuje Koronowo. W postaci takich atrakcji turystycznych jak:
Festyn Cysterski i Wielka Bitwa z Krzyżakami z 1410 r. pod Koronowem (pierwszy weekend lipca), w jego ramach m.in. Akt Fundacyjny - inscenizacja przekazanie Ziemi Koronowskiej Cystersom, prezentacja kramów średniowiecznych, gry i zabawy plebejskie, pokazy walk rycerskich, pokaz tańców dawnych i tańce dawne z publicznością, degustacje dań średniowiecznych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich, średniowieczny sąd o czary i spalenie czarownicy na stosie.

 

.Izba Muzealna w Koronowie - gromadzone są tu pamiątki historyczne związane z przeszłością Koronowa, które jako miasto istnieje dzięki Cystersom, w tym również w niewielkim stopniu eksponaty lub repliki związane z Cystersami. Oprócz stałej ekspozycji organizowane są wystawy okolicznościowe.

Ścieżka dydaktyczna Cysterski Gaj w Koronowie łącząca walory przyrodnicze (piękny park Grabina) z historycznymi (m.in. dziedzictwo cysterskie).



Punkt węzłowy Iwięcino/Bukowo Morskie i jego pierścień


Geologiczna ścieżka edukacyjna Diabelskie kamienie w Iwięcinie - głazy narzutowe znajdują się w licznych miejscach Iwięcina m.in. w ścianach XIV-wiecznego kościoła pocysterskiego.

Jarmark Cysterski w Żarnowcu (pierwsza niedziela sierpnia), w jego ramach m.in.: koncert organowy, występy zespołów regionalnych, zabawa taneczna przy ognisku.

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku obejmuje kilka zabytkowych obiektów: Zamek Książąt Pomorskich (stała ekspozycja prezentująca m.in. krypty Książąt Pomorskich z dynastii Gryfitów, zabytki sztuki sakralnej (w tym cysterskie), a także jedną z największych istniejących kolekcji prac plastycznych Witkacego). Młyn Zamkowy (ekspozycja dotycząca kultury wsi regionu słupskiego), Spichlerz Richtera i gotycka Bramę Młyńską. Muzeum Pomorza Środkowego w ofercie edukacyjnej posiada cykl wykładów z historii sztuki oraz lekcje muzealne dotyczące historii, sztuki, etnologii i Witkacego.
ul. Dominikańska 5-9
76-200 Słupsk
tel. +48 59 842 40 81, 842 40 82, fax +48 59 842 65 18
www.muzeum.slupsk.pl

Urodziny chaty w Słowinie (lipiec), festyn ludowy, w ramach, którego organizowane są: warsztaty konserwatorsko-budowlane, polegające na aktywnym uczestnictwie wszystkich chętnych w budowaniu chaty ryglowej; pokazy technik rękodzielniczych; rajd turystyczny po Słowinie; plener plastyczny i konkursy. Ponadto prezentowana jest wystawa sprzętu ciesielskiego, stolarki i elementów historycznej ciesiółki; wygłaszane są również prelekcje.

Wioska Końca Świata w Iwięcinie
posiada bogatą ofertę różnorodnych warsztatów, w tym między innymi nauka elementów piśmiennictwa z czasów cysterskich.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Mapa

Cart

Warsztaty

sobota, 20, listopad 2021

Dofinansowano ze środków Województwa pomorskiego i Powiatu tczewskiego

UMWP
UMWP