Pomorski Szlak Cysterski jest istotnym elementem kulturotwórczym na Pomorzu, w tym także w diecezji pelplińskiej. Dlatego też sprawy jego rozwoju omawiane były na spotkaniu, które miało miejsce w Kurii Diecezjalnej w miniony wtorek 16 listopada br. Gospodarzami obiektów pocysterskich na PSC są głównie księża parafialni i to głównie oni sprawują opiekę na cysterskim dziedzictwem. Alicja Słyszewska-Szybowska, prezes Stowarzyszenia Szlaki Kulturowe, realizującego projekt „POMORSKI SZLAK CYSTERSKI - WZMOCNIENIE WIZERUNKU MARKI TURYSTYCZNEJ NA POMORZU” przedstawiła zadania, jakie w bieżącym roku wykonuje Stowarzyszenie, by Pomorski Szlak Cysterski był bardziej widoczny w przestrzeni turystycznej Pomorza. Zapoznała zebranych z promowanym produktem turystycznym „5 DNI NA POMORSKIM SZLAKU CYSTERSKIM”, który może ożywić pomorskie szlaki kulturowe i ukazać piękno kościołów w parafiach pocysterskich. Przekazała materiały promocyjne i zaprosiła do współtworzenia nowej strony internetowej PSC. Zebrani przedstawili różne problemy związane z przyjmowaniem i obsługą turystów oraz ciągłym niedostatkiem wspólnych materiałów promocyjnych oraz oryginalnych pamiątek i gadżetów.