Punkt węzłowy Puck i jego pierścień

• Haft na Pobrzeżu Kaszubskim zapoczątkowały Cysterki z Żarnowca. Zakonnice z Żarnowca uczyły kaszubskie kobiety haftu. Tak powstał tzw. wzór kaszubski ("nordowy")
    • Jedyne w swoim rodzaju i w skali kraju wydarzenia to:
      1. Pielgrzymka łodziowo-piesza z Nadola przez Lubkowo do Żarnowca z okazji dnia św. Anny (26 lipca) -pielgrzymi wyruszają łodziami z Nadola do przystani w Lubkowie, by stamtąd dalej pieszo udać się na uroczyste nabożeństwo w kościele w Żarnowcu; po zakończeniu modlitw wracają tą samą drogą, by zakończyć dzień zabawą taneczną
      2. Morska Pielgrzymka Rybaków w Pucku na odpust św. Piotra i Pawła (29 czerwca), sięgająca czasów cysterskich (1217 r.) - kaszubscy rybacy płyną wodami Zatoki Puckiej, łodziami z Kuźnicy, Władysławowa i Jastarni, aby wziąć udział w nabożeństwie na falach Małego Morza, a później w sumie odpustowej w puckiej farze

Punkt węzłowy Oliwa i jego pierścień

• Najdłuższy kościół w Polsce (kościół z ambitem) znajduje się w Gdańsku - Katedra Oliwska
  • Najwcześniej (spośród klasztorów na PSC) ufundowany został klasztor w Oliwie (1178-1186)
  • Klasztor w Oliwie został skasowany w 1831 r., a obiekty poklasztorne przekazano nowym właścicielom. Na długi czas Cystersi zniknęli z życia religijnego Pomorza i Kujaw. W kwietniu 1945 r., z odległego Szczyrzyca, ponownie przybyli do Oliwy. Osiedlili się jednak w innym niż niegdyś miejscu, tj. przy ul. Polanki 131 przejmując w posiadanie poewangelicki kościół, któremu nadano wezwanie Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej. Obecny klasztor Cystersów jest przeoratem zwykłym szczyrzyckiego opactwa.

Punkt węzłowy Peplin i jego pierścień

• Drugi co do wielkości kościół ceglany w Polsce (wznoszony przez prawie trzy wieki XIII-XIV) to Bazylika Katedralna w Pelplinie
  • "Złota Reneta" ("Królowa Renet", "Winter Goldparmne") jedna z najstarszych odmian jabłka, pochodzenia francuskiego, w Anglii znana od XVII w.; była najpopularniejszą odmianą jabłoni w ogrodzie Cystersów
  • W zbiorach Biblioteki Seminaryjnej w Pelplinie zachowało się ok. 2000 rękopisów, starodruków i inkunabułów
  • Główny ołtarz w Pelplinie uznawany jest za najwyższy ołtarz w tej części Europy (25,5 m)

Punkt węzłowy Koronowo i jego pierścień

• Druga, co do znaczenia dla losów Polski (po grunwaldzkiej) bitwa z Krzyżakami rozegrała się pod Koronowem. Odbyła się ona już po 3 miesiącach po Grunwaldzie i była dla strony polskiej również zwycięska, mimo, że w przeciwieństwie do grunwaldzkiej, pod Koronowem to Krzyżacy byli w przewadze liczebnej. Ciekawostką w tej bitwie były aż dwie przerwy ze względu na zmęczenie walczących. Była to ostatnia bitwa średniowiecza z zachowaniem wszystkich reguł rycerskich i ostatnia w Wielkiej Wojnie 1409-1411, w której Krzyżacy stanęli do walki z Polakami w otwartym polu.
  • Najwyższy w Europie most kolejki wąskotorowej - trasa Koronowo - Okole z 1895 r. (dziś służy jako kładka dla pieszych)
  • Największa obszarowo i pod względem ludności gmina w woj. kujawsko-pomorskim (wyłączając miasta powiatowe) to gmina Koronowo
  • W rankingu atrakcyjności polskich jezior tygodnika "Wprost" w 2006 r., Zalew Koronowski sklasyfikowany został na wysokiej 7. pozycji pośród 60 ocenionych akwenów.
  • Odrodzony w 1579 r. przez Magdalenę Mortęską klasztor w Chełmnie, był pierwszym klasztorem zreformowanym w Polsce według zaleceń soboru trydenckiego.
  • Konwent toruńskich Cysterek (przekształcony w zgromadzenie benedyktynek za sprawą przyjęcia łagodniejszej reguły) związany był z Mikołajem Kopernikiem. W drugiej połowie XV w. w klasztorach przebywały aż trzy krewne wielkiego astronoma: w 1450 r. wstąpiła do niego jego siostra Barbara, przeniesiona po kilku latach do klasztoru w Chełmnie; w 1459 r. mniszką u benedyktynek została ciotka Mikołaja - Katarzyna Peckaw, późniejsza ksieni w Chełmnie, zaś w 1475 r. benedyktyński habit przyjęła przyrodnia siostra astronoma Mełdzińska.

Punkt węzłowy Iwięcino/Bukowo Morskie i jego pierścień

• Najwcześniej (spośród klasztorów na PSC) skasowany został klasztor w Bukowie Morskim (w 1535 r.)