Główne atrakcje: pocysterskie zabudowania klasztorne w Oliwie, Pelplinie i Koronowie oraz pocysterskie kościoły w Pucku i Iwięcinie.

Opis trasy:

Trasa jest propozycją dla turystów zmotoryzowanych, którzy chcą zobaczyć najcenniejsze dziedzictwo pocysterskie na Pomorzu Wschodnim i Kujawach. Szlak biegnie główną nitką PSC i obejmuje jego punkty węzłowe tj. Puck, Oliwę, Pelplin, Koronowo i Iwięcino/Bukowo Morskie. Łączna długość tej trasy to około 440 km, dlatego najlepiej rozplanować wycieczkę na 4-5 dni.

•  Śladami legendy - Z Mechowa do Żarnowca (szlak pieszy)

Główne atrakcje: kościół pocysterski w Mechowie i zabudowania dawnego klasztoru Cysterek w Żarnowcu

Opis trasy
Legenda głosi, że w Mechowie istniał klasztor męski, z którego podziemna trasa prowadziła do. żeńskiego klasztoru w Żarnowcu! Niestety jest to tylko podanie i dziś drogę między tymi miejscowościami można przemierzać tylko naziemnymi drogami. Trasa wycieczki będzie wiodła czarnym pieszym szlakiem Grot Mechowskich na odcinku Mechowo - Krokowa i zielonym szlakiem pieszym Puszczy Darżlubskiej na odcinku Krokowa - Żarnowiec.

•  Szlak opata Prądzyńskiego (szlak pieszy)

Główne atrakcje: zabudowania klasztoru cysterskiego w Pelplinie i kościół pocysterski w Nowej Cerkwi.

Opis trasy :
Maciej Prądzyński był ostatnim przeorem opactwa w Pelplinie, po kasacji klasztoru został proboszczem w Nowej Cerkwi. Trasa wycieczki będzie wiodła właśnie taką symboliczną drogą. Trasa z Pelplina do Nowej Cerkwi liczy 9 km. Na wycieczkę trzeba przeznaczyć około 5 godzin.

•  Cysterskim Szlakiem po Oliwie (pieszy)

Główne atrakcje : zabytki pocysterskie w Oliwie ( Park Oliwski, Pałac Opatów, Bazylika Archikatedralna, Spichlerz Opacki i Kuźnia Wodna)

Opis trasy:
Trasa spacerowa po historycznej części Oliwy, dzielnicy Gdańska, której historia silnie związana jest z Cystersami od 1186 r., kiedy to został ufundowany klasztor oliwski, po dziś dzień - jako że jest to aktualny ośrodek życia zakonnego Cystersów (jedyny na Pomorzu).

•  Wokół Jeziora Koronowskiego (szlak pieszy)

Główne atrakcje : kościoły w Łąsku Wielkim Byszewie oraz zabudowania poklasztorne w Koronowie.

Opis:
Jest to oferta skierowana od osób chcących poznać zarówno dziedzictwo naturalne, jak i kulturowe okolic Koronowa, w ciągu jednodniowej pieszej wycieczki. Spacer umilą malownicze krajobrazy z obszary leśne i obecność licznych wód.

•  Wokół Jeziora Bukowo (pieszy)

Główne atrakcje : Iwięcino, Bukowo Morskie

Opis trasy:
Trasa pieszej wycieczki zaczyna się i kończy w Iwięcinie , wiedzie wokół Jeziora Bukowo, które jest uważane za najlepiej zachowane jezioro przymorskie w Polsce. Odcinek Łazy - Osieki - Iwięcino - Bukowo Morskie stanowi fragment Nadmorskiego Międzynarodowego Szlaku Rowerowego R-10, więc można go łatwo przemierzać rowerem.