Pomorski Szlak Cysterski

Informacje o szlaku

Informacje o szlaku

•  Wokół Jeziora Bukowo (pieszy)

Główne atrakcje : Iwięcino, Bukowo Morskie

Opis trasy:
Trasa pieszej wycieczki zaczyna się i kończy w Iwięcinie , wiedzie wokół Jeziora Bukowo, które jest uważane za najlepiej zachowane jezioro przymorskie w Polsce. Odcinek Łazy - Osieki - Iwięcino - Bukowo Morskie stanowi fragment Nadmorskiego Międzynarodowego Szlaku Rowerowego R-10, więc można go łatwo przemierzać rowerem.

W Iwięcinie koniecznie trzeba zobaczyć pocysterski kościół pw. MB Królowej Polski z XIV w., w stylu gotyku pomorskiego, z niezwykłą polichromią sufitu przedstawiającą Sąd Ostateczny z 1697 r. Warto też skorzystać z oferty edukacyjnej Wioski Końca Świata.

Następnie kierując się w stronę Dąbek, mijając Bielkowo i Glęźnowo, docieramy do Bukowa Morskiego , gdzie zlokalizowany był klasztor Cystersów bukowskich, po którym niestety do dziś niewiele pozostało. Warto jednak wstąpić do gotyckiej świątyni parafialnej pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, należącej obecnie do kościoła polskokatolickiego. Kolejną miejscowością na trasie jest uzdrowisko Dąbki. Ze wsi należy wyruszyć w kierunku zachodnim, aby 9 km Mierzeją Bukowską podążyć w kierunku Łaz (jest to odcinek Międzynardowego Szlaku Nadmorskiego E-9). Następnie należy skręcić na południe w kierunku Iwięcina, mijając po drodze Osieki z dworkiem z pierwszej połowy XIX w. i Rzepkowo .

Długość szlaku: 37 km

 

•  Śladami Cystersów bukowskich (szlak rowerowy)

Główne atrakcje: dziedzictwo cysterskie w kościołach w Iwięcinie, Karnieszwicach, Dąbrowie, Dobiesławiu, Jeżycach, Słowinie, Starym Jaroslawiu, Barzowicach i Cisowie.

Opis trasy:
Trasa obejmuje pocysterskie zabytki zachodniej części Pobrzeża Koszalińskiego. Przez prawie trzy wieki wiele z wsi tego obszaru wchodziło w skład majątku Cystersów bukowskich. Do połowy XVI w. klasztor bukowski był największym właścicielem ziemskim i najważniejszym ośrodkiem religijnym na ziemi sławieńsko-słupskiej. Proponowana trasa wiedzie w sumie przez 100 km , dlatego na jej przebycie i zwiedzenie atrakcji trzeba przeznaczyć około trzech dni. Taka wycieczka pozwoli kompleksowo przyjrzeć się zachowanemu dziedzictwu cysterskiemu w tym regionie. Trasę można pokonać również samochodem, ale w tak urokliwym i malowniczym krajobrazie warto skorzystać z roweru.

Wycieczka rozpoczyna się i kończy w Bukowie Morskim . Od 1248 r. wieś była siedzibą opactwa cysterskiego - niestety do dziś niewiele się z niego zachowało. Atrakcją jest gotycki kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa z XIII/XIV w., jednak nie jest to świątynia pocysterska. Następnie należy wyruszyć na południowy zachód drogą nr 203 w stronę Iwięcina . We wsi koniecznie trzeba obejrzeć polichromię sufitu przedstawiającą Sąd Ostateczny z 1697 r. znajdującą się w kościele pw. MB Królowej Polski z XIV w. Potem trzeba kierować się do Karnieszewic , gdzie można podziwiać kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Kolejnym przystankiem na trasie jest Dąbrowa z kościołem pw. św. Stanisława Kostki z II poł. XIV w . Kierując się na północny zachód dotrzemy do wsi Dobiesław , gdzie warto odwiedzić kościół pw. Matki Boskiej Częstochowskiej z XV w. Dalsza droga prowadzi do Jeżyc z kościołem pw. MB. Ostrobramskiej z XIX w. Obejrzawszy świątynię kierujemy się przez Porzecze, Rusko i Domasławice do Słowina , gdzie zwiedzamy kościół pw. Podwyższenia Krzyża Św. W okolicy wsi warto zobaczyć Rezerwat Słowińskie Błota - najlepiej zachowane w Polsce torfowisko wysokie typu bałtyckiego z ogromną ilością różnorodnych gatunków flory i fauny. Kolejną wsią, którą trzeba odwiedzić jest Stary Jarosław z gotyckim kościołem pw. św. Krzyża z XIV w. Następnie docieramy do Barzowic , gdzie naszą uwagę skupi gotycki kościół pw. Franciszka z Asyżu z XV w. Ze wsi rozpościera się piękna panorama okolicy. Ostatnim punktem pocysterskim na trasie wycieczki jest Cisowo , gdzie znajduje się gotycki kościół pw. Stanisława Kostki z 1321 r. Z Cisowa udajemy się w drogę powrotną do Bukowa Morskiego - będziemy mijać Darłowo, Żukowo Morskie, Bobolin i Dąbki.

 

•  Spływy na Wybrzeżu Słowińskim

Doskonałym uzupełnieniem wzbogacania wiedzy dotyczącej dziedzictwa cysterskiego pierścienia węzła Iwięcino/Bukowo Morskie może być poznanie środowiska naturalnego tego regionu dzięki podróży kajakiem. Można spływać indywidualnie, samodzielnie organizując wycieczkę lub też skorzystać z firmy zajmującej się kompleksową organizacją spływów.

Propozycją dla długodystansowych kajakarzy jest kilkudniowy spływ Grabową z Buszyna do Iwięcina. Z kolei ofertą dla mniej wprawionych turystów mogą być kilkugodzinne spływy Grabową i Bagiennicą. Rzeki te są czyste i nie należą do trudnych szlaków wodnych, spływać nimi mogą nawet osoby początkujące w kajakarstwie. Ponadto Grabowa i Bagiennica nie są często uczęszczane, więc wyprawie na pewno towarzyszyć będzie cisza i spokój.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Mapa

Galeria zdjęć

Cart

Szlak Iwięcino

sobota, 20, listopad 2021

Dofinansowano ze środków Województwa pomorskiego i Powiatu tczewskiego

UMWP
UMWP