Pomorski Szlak Cysterski

Informacje o szlaku

Informacje o szlaku

•  Wokół Jeziora Koronowskiego (szlak pieszy)

Główne atrakcje : kościoły w Łąsku Wielkim Byszewie oraz zabudowania poklasztorne w Koronowie.

Opis:
Jest to oferta skierowana od osób chcących poznać zarówno dziedzictwo naturalne, jak i kulturowe okolic Koronowa, w ciągu jednodniowej pieszej wycieczki. Spacer umilą malownicze krajobrazy z obszary leśne i obecność licznych wód.

Trasa wiedzie odcinkiem szlaku Jezior Koronowskich i zaczyna się we wsi Łąsko Wielkie , gdzie warty uwagi jest barokowy kościół pw. św. Anny. Kolejny etap wiedzie najpierw na wschód do wsi Buszkowo , a następnie w kierunku południowo-zachodnim do Byszewa , gdzie można podziwiać kościół pw. św. Trójcy i Narodzenia Najświętszej Marii Panny, Sanktuarium Matki Boskiej Byszewskiej Królowej Krajny. Następnie kierując się w stronę północno-wschodnią, mijając Wiązowno, docieramy do Parku Grabina w Koronowie, z którego należy udać się do cennych zabudowań poklasztornych, w tym gotycki kościół pw. Panny Marii i św. Jana Apostoła .

Przebieg szlaku poza PSC

Wędrówkę można zacząć w Wudzynie, a skończyć w Stonnie - wówczas dystans do pokonania będzie wynosił 75 km.

•  Śladami Cystersów Byszewskich (szlak rowerowy)

Główne atrakcje: dawne zabudowania klasztorne w Koronowie i kościoły pocysterskie w Mąkowarsku, Łąsku Wielkim, Wierzchucinie Królewskim, Byszewie i Wtelnie

Opis:
Trasa rowerowa polecana jest osobom zainteresowanym poznawaniem dziedzictwa opactwa Byszewskiego w otoczeniu malowniczych krajobrazów w trakcie 1 lub 2 dniowej wycieczki rowerowej. Na trasie jest 6 kościołów z wyposażeniem pocysterskim.

Szlak zaczyna się i kończy w Koronowie przed kościołem pw. Wniebowzięcia NMP.W świątyni znajduje się przepiękne wyposażenie barokowe i rokokowe. Pozostałością po zabudowaniach klasztornych jest tu również dawny klasztor z XIV w., przebudowany w XVII/ XVIII w. (obecnie więzienie), mur klasztorny z XVIII- XIX w., dawny pałac opacki z XVII-XVIII w. (włączony w zespół więzienny) oraz kościół filialny św. Andrzeja.

Następnie kierujemy się dalej leśną drogą na północny-zachód aż do Mąkowarska , gdzie warto obejrzeć kościół pw. św. Wawrzyńca zbudowany w latach 1790-91. Po obejrzeniu świątyni udajemy się na południe do Łąska Wielkiego , gdzie podziwiamy barokowy kościół pw. św. Anny z 1765 r. Następnie jedziemy do Wierzchucina Królewskiego, w którym znajduje się kościół pw. św. Piotra i Pawła. Kolejny pocysterski kościół na szlaku mieści się we Wtelnie. Jest to barokowy kościół pw. św. Michała Archanioła. Po zwiedzeniu świątyni zmierzamy w kierunku północnym do Koronowa, gdzie kończymy wycieczkę.

•  Po Zalewie Koronowskim

Główne atrakcje: dawny zespół poklasztorny Cystersów byszewskich

Opis:
Jest to oferta dla turystów pragnących rozkoszować się cennymi zabytkami pocysterskimi w otoczeniu pięknej przyrody wokół Jeziora Koronowskiego.

Pierwszym punktem programu jest zwiedzanie cysterskiego zespołu poklasztornego w Koronowie z końca XIII w. W jego skład wchodzi gotycki kościół pw. Wniebowzięcia NMP z bogatym barokowym wyposażeniem oraz barokowy pałac i zabudowania klasztorne (nie są one jednak dostępne ze względu na mieszczące się tam więzienie).

Następnie trzeba udać się nad Zalew Koronowski, akwen o obszarze 1600 ha i długości 36 km , otoczony przez kompleksy leśne. Jest to doskonałe miejsce do uprawiania turystyki wodnej, w tym żeglarstwa i kajakarstwa. Możemy skorzystać z kursujących po Zalewie statków spacerowych Zgłowięda (cumuje przy plaży głównej w Pieczyskach) i NIVA (stacjonuje przy ośrodku "Julia" w Samociążku) lub wypożyczyć kajak i opłynąć jezioro samodzielnie.

Przebieg szlaku poza PSC:

Zalew Koronowski jest częścią szlaku kajakowego Brdy, dlatego dla długodystansowych turystów proponowany jest spływ z Świeszyna do Bydgoszczy ( 233 km ). Na przepłynięcie całego szlaku wodnego potrzeba co najmniej 10 dni. Warto jednak podkreślić, że jest to trasa łatwa, dostępna nawet dla początkujących kajakarzy, a Brda należy do najpopularniejszych, najlepiej zagospodarowanych turystycznie szlaków kajakowych w Polsce. Rzekę cechują takie atuty jak niezliczone meandry, jeziora oraz piękna dzika przyroda.

Z kolei dla bardziej ambitnych kajakarzy, o zacięciu survivalowym, proponowane jest pokonanie szlaku jezior rynny byszewskiej, połączonych z Zalewem Koronowskim rzeką Krówką.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Mapa

Galeria zdjęć

Cart

Szlak Koronowo

sobota, 20, listopad 2021

Dofinansowano ze środków Województwa pomorskiego i Powiatu tczewskiego

UMWP
UMWP