Pomorski Szlak Cysterski

Informacje o szlaku

Informacje o szlaku

•  Śladami legendy - Z Mechowa do Żarnowca (szlak pieszy)

Główne atrakcje: kościół pocysterski w Mechowie i zabudowania dawnego klasztoru Cysterek w Żarnowcu

Opis trasy
Legenda głosi, że w Mechowie istniał klasztor męski, z którego podziemna trasa prowadziła do. żeńskiego klasztoru w Żarnowcu! Niestety jest to tylko podanie i dziś drogę między tymi miejscowościami można przemierzać tylko naziemnymi drogami. Trasa wycieczki będzie wiodła czarnym pieszym szlakiem Grot Mechowskich na odcinku Mechowo - Krokowa i zielonym szlakiem pieszym Puszczy Darżlubskiej na odcinku Krokowa - Żarnowiec.

Wycieczka rozpoczyna się w Mechowie. Do wsi można dojechać PKS linii Wejherowo - Puck (przez Leśniewo). Najpierw warto odwiedzić Groty Mechowskie - najsłynniejszą osobliwość geologiczną, unikatową w skali Polski i Europy Północnej, a następnie - malowniczo położony, urokliwy pocysterski kościółek ryglowy pw. św. Jakuba St. i św. Mikołaja, fundowany przez opata Jacka Rybińskiego . Świątynia zachwyca barokowym wyposażeniem i obrazami z warsztatu malarza pomorskiego Hermana Hana.

Z Mechowa należy wyruszyć w kierunku Krokowej . Po drodze można podziwiać Łuczywne Błoto (użytek ekologiczny), głaz narzutowy Diabelski Kamień (pomniki przyrody) , zabudowania koloni Czechy, głaz narzutowy Boża Stopka (pomnik przyrody), zarastające Jezioro Witalicz (Rogoźnica); malownicze Jezioro Dobre (dawną własność zakonu żarnowieckiego), wieś Karlikowo oraz osadę Myśliwska.

W Krokowej warto zwiedzić, wywodzący się z okresu gotyku, dawny pałac rodziny von Krockow. Jest to jedna z największych rezydencji magnackich na Pomorzu. W otoczeniu pałacu warto zobaczyć park oraz neogotycki kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

Następnie należy kierować się w stronę Żarnowca, po drodze mijając wsie Goszczyno i Łętowice , rezerwat przyrody Zielone, głaz narzutowy Pogański Kamień oraz wieś Odargowo. Ostatnim etapem podróży jest Żarnowiec . We wsi zobaczyć można kościół pw. Zwiastowania Pana i dawne zabudowania klasztorne z XIII w.

Trasa szlaku liczy 27 km , dlatego czas potrzebny na przebycie szlaku i zwiedzenie zabytków to min. jeden dzień.

 

•  Wędrówka Cysterska (szlak pieszy/rowerowy)

Główne atrakcje: kościoły w Swarzewie, Pucku i Mechowie oraz dawne zabudowania Klasztoru Cysterek w Żarnowcu

Opis trasy
Wędrówka Cysterska stanowi rozszerzenie szlaku "Śladami legendy". Ze względu na długość trasy oferta skierowana jest do bardziej wytrwałych piechurów oraz turystów poruszających się rowerem. Proponowana trasa wiedzie przez malownicze Pobrzeże Słowińskie i Kaszubskie i prowadzi 3 szlakami turystyki pieszej: żółtym Szlakiem Swarzewskim, czarnym Grot Mechowskich i zielonym Puszczy Darżlubskiej (na odcinku Puck - Żarnowiec stanowiąc fragment Europejskiego Długodystansowego Szlaku Pieszego E-9 "Nadmorskiego").

Cała trasa ma długość 40,3 km i w zależności od wybranej formy jego przemierzania (pieszo/rowerem) na jego przebycie trzeba zarezerwować min. od 1 do 2 dni.

Trasa zaczyna się w Swarzewie , wsi malowniczo położonej na wysokim klifie Kępy Swarzewskiej. Od XVI w. osada słynie z figurki Madonny, Matki Boskiej Rybackiej znajdującej się w neogotyckim kościele pw. Narodzenia NMP z XIX w. W świątyni znajdują się liczne dary wotywne, m.in. wota złożone w latach 1645-1666 przez Aleksandra Kęsowskiego z Bautzendorf, opata Cystersów w Oliwie.

Następnie należy wyruszyć brzegiem Zatoki Puckiej w kierunku Pucka, po drodze mijając Kępę Swarzewską i Puckie Błota. W Pucku znajduje się najstarszy i najszacowniejszy obiekt zabytkowy miasta - monumentalny gotycki kościół św. Piotra i Pawła z XIV/XV w. Świątynia przez prawie 200 lat była pod patronatem Cysterek żarnowieckich. W kościele koniecznie trzeba zobaczyć kaplicę Wejherów i dzieło Hermana Hanna Ukrzyżowanie.

W dalszą drogę należy udać się przez wsie kaszubskie Celbówko , Połczyno i Darżlubie do Mechowa , słynącego z kościółka wzniesionego przez opata cysterskiego w połowie XVIII w. oraz Grot Mechowskich.

Na odcinku Mechowo - jezioro Dobre trasa pokrywa się z trasą wycieczki "Szlakami legendy" (rezerwat Łuczywne Błoto, głaz Diabelski Kamień, kolonia Czechy, głaz Boża Stopka i Jezioro Witalicz (Rogoźnica)).

Kolejnym etapem jest spacer północno-wschodnimi obrzeżem Puszczy Darżlubskiej. Kierując się w stronę Żarnowca, mija się wsie Lubocino , Sobieńczyce i Porąb . W Żarnowcu koniecznie trzeba odwiedzić kościół pw. Zwiastowania Pana z XIV w. oraz zabudowania klasztorne, które niegdyś zamieszkiwały Cysterki.

Przebieg szlaku poza PSC

Wędrówkę Cysterską można kontynuować zielonym szlakiem Puszczy Darżlubskiej na odcinku Żarnowiec - Krokowa, następnie niebieskim szlakiem Nadmorskim-Zatokowym na odcinku Krokowa - Władysławowo oraz żółtym szlakiem Swarzewskim na odcinku Władysławowo - Swarzewo, tworząc w ten sposób pętlę liczącą prawie 82 km . Na jej przebycie trzeba poświęcić minimum kilka dni.



•  W Krainie Szarych Mnichów (szlak rowerowy)

Główne atrakcje : cenne zabytki pocysterskie Mechowa, Starzyńskiego Dworu i Starzyna

Opis trasy
Wycieczka prowadzi niebieskim szlakiem rowerowym z Wejherowa do Jastrzębiej Góry. Większość trasy wiedzie przez Puszczę Darżlubską. Niektóre odcinki są ciężko przejezdne (grząskie, bagniste lub piaszczyste), dlatego na szlak najlepiej wybrać się rowerem górskim. Cała trasa zajmie przeciętnemu rowerzyście około jednego dnia.

Eskapada ma początek w Wejherowie - mieście słynącym z Kalwarii Wejherowskiej. Następnie należy udać się do Mechowa z atrakcjami w postaci podziemnych jaskiń Groty Mechowskie i pięknego ryglowego kościoła pocysterskiego z 1742 r. o barokowym wystroju.

Następnie należy kierować się na Starzyński Dwór , gdzie obejrzeć można pozostałości po dobrach cysterskich i założeniach pałacowych rodziny Grassów, a później na Starzyno z barokowym kościołem pw. św. Michała Archanioła z 1649 r. fundacji opata oliwskiego Aleksandra Kęsowskiego . Dalszy odcinek wiedzie przez Radoszewo i Parszkowo z dworem rodziny Koziczkowskich z 1800 r. Po drodze warto zobaczyć rezerwat przyrody Bielawskie Błota, który jest pozostałością po największym na wschód wysuniętym torfowisku wysokim typu nadmorskiego.

Do Jastrzębiej Góry szlak wiedzie niemalże równolegle do rzeki Czarnej Wdy. W osadzie Czarny Młyn szlak znowu zagłębia się w lesie, i w takim już klimacie dociera się do Jastrzębiej Góry. Na miejscu warto udać się na Klif Jastrzębski , z którego rozpościerają się przepiękne widoki na otwarte morze oraz rozciągające się plaże.

 

•  Piaśnicą do Bałtyku (spływ kajakowy)

Główne atrakcje: dawny klasztor Cysterek w Żarnowcu

Opis trasy
Jest to oferta dla miłośników aktywnego wypoczynku nad wodą. Szlak Piaśnicą jest łatwy do przepłynięcia i mogą go pokonać nawet niewprawni kajakarze i rodziny z dziećmi. Czas potrzebny na przepłynięcie kajakiem 7-kilometrowej trasy to około 3 godziny.

Najpierw należy zwiedzić dawny klasztor Cysterek w Żarnowcu z kościołem pw. Zwiastowania Pana z XIV w. Następnie trzeba udać się w okolice elektrowni wodnej nad Jezioro Żarnowieckie i stąd rozpocząć spływ kajakowy Piaśnicą. Trasa jest bardzo malownicza, wiedzie wzdłuż florystycznego rezerwatu przyrody Piaśnickie Łąki. Spływ kończy się na wspaniałej plaży w Dębkach . Na zakończenie, przy sprzyjających warunkach, chętni mogą spróbować swoich sił na otwartym morzu.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Mapa

Galeria zdjęć

Cart

Szlak Puck

sobota, 20, listopad 2021

Dofinansowano ze środków Województwa pomorskiego i Powiatu tczewskiego

UMWP
UMWP