Dawne klasztory Cysterek i Cystersów
Żarnowiec
Wieś Żarnowiec została przekazana Cystersom oliwskim z nadania książęcego około 1215 r., zaś zatwierdzenie fundacji klasztoru i jego dóbr nastąpiło w 1279 r. W wyniku prądów reformacyjnych w 1589 r. żarnowieckie zgromadzenie Cysterek zostało skasowane, a budynki i dobra przejęły benedyktynki.
Najbardziej prawdopodobną datą powołania fundacji oliwskiej jest rok 1178. Powszechnie przyjmuje się, że fundatorem opactwa oliwskiego był książę pomorski Sambor I, choć niewykluczone, że fundatorem mógł być sam Świętopełek. Klasztor skasowano w 1831 r. Cystersi ponownie osadzili się w Oliwie w kwietniu 1945 r.
Dawne klasztory Cysterek i Cystersów
Cystersi przybyli do Pogódek z Doberanu w 1258 r. Dokument nadania (darowiznę majątków i ziem) przekazał zakonowi książę tczewski Sambor II. Zakonnicy nie byli jednak zadowoleni z miejsca, jakie im przydzielono, dlatego w 1274 r. książę zmienił lokację. W 1276 r. Cystersi opuścili Pogódki i przenieśli się do Pelplina, gdzie prowadzili działalność gospodarczą do 1823 r., kiedy to władze zaborcze skasowały klasztor.
Dawne klasztory Cysterek i Cystersów
Pierwszy dokument dla opactwa byszewskiego został wystawiony przez księcia kujawskiego Kazimierza w 1250 r. Cystersi przybyli do Byszewa najprawdopodobniej w 1256 r. Przeniesienie głównej siedziby klasztoru z Byszewa do wsi Smeysche (dzisiejszego Koronowa) nastąpiło w 1288 r. Do kasaty klasztoru byszewskiego doszło w wyniku polityki prowadzonej przez władze pruskie w 1819 r.
Dawne klasztory Cysterek i Cystersów
Bukowo Morskie
Cysterski zespół klasztorny powstał w Bukowie Morskim w XIII w. i został ufundowany przez księcia gdańskiego Świętopełka II. Kasata zakonu w Bukowie nastąpiła już w 1535 r. i niestety po dawnym opactwie nic tu nie pozostało.
Warto odwiedzić gotycki kościół Najświętszego Serca Jezusa z poł. XIV w., rozbudowany w XV i XIX w. (parafia kościoła polskokatolickiego). Jeszcze do niedawna świątynia uznawana była za obiekt pocysterski, jednak okazało się, że znajdowała się poza murami klasztornymi.