Pomorski Szlak Cysterski

Informacje o szlaku

Informacje o szlaku

•  Szlak opata Prądzyńskiego (szlak pieszy)

Główne atrakcje: zabudowania klasztoru cysterskiego w Pelplinie i kościół pocysterski w Nowej Cerkwi.

Opis trasy :
Maciej Prądzyński był ostatnim przeorem opactwa w Pelplinie, po kasacji klasztoru został proboszczem w Nowej Cerkwi. Trasa wycieczki będzie wiodła właśnie taką symboliczną drogą. Trasa z Pelplina do Nowej Cerkwi liczy 9 km. Na wycieczkę trzeba przeznaczyć około 5 godzin.

Szlak zaczyna się w Pelplinie , gdzie znajduje się pocysterski zespół klasztorny, którego sercem jest Bazylika Katedralna z przełomu XIII i XVI w., jedno z najwybitniejszych dzieł architektury gotyckiej. W świątyni podziwiać można Ołtarz Główny, największy w tej części Europy, oraz barokowe wnętrza, które ozdabiają obrazy wielkich mistrzów: Hermana Hana, Bartłomieja Strobla i Andrzeja Stecha. Warto również zwiedzić kościół pw. Najświętszej Marii Panny, św. Bernarda i św. Stanisława oraz Muzeum Diecezjalne, w którym znajduje się jedyny w Polsce egzemplarz Biblii Gutenberga.

Następnie należy udać się przez wsie Rożental i Rombark do Nowej Cerkwi . Największym zabytkiem wsi jest pocysterski trójnawowy kościół z 1764 r., którego najstarsze fragmenty pochodzą z XIV w., a obecne wyposażenie pochodzi z końca XVIII w. W podziemiach świątyni spoczywa Maciej Prądzyński.

•  Szlak opata Wernera (szlak rowerowy)

Opis trasy:
W 1276 r. opat Werner przeniósł konwent cysterski z Pogódek do nowej siedziby w Pelplinie. Proponowana trasa będzie biegła między tymi miejscowościami. Zwiedzanie zabytków na trasie oraz przejechanie drogi (46,5 km) zajmie przeciętnemu rowerzyście około 1,5 dnia.

Trasa zaczyna się w Pogódkach , gdzie warto zobaczyć barokowy kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła z 1701 r. Dalsza droga prowadzi przez wsie kociewskie Kleszczewo , Semlin , Piesienica , Sucumin , Sumin , Jezioro Płaczewo, Dąbrówka , Bobowo , Grabowiec i Ropuchy (majątek należący do Cysterśów pelplińskich).

Naszą wycieczkę kończymy w Pelplinie , perełce architektury sakralnej. W mieście możemy podziwiać Bazylikę Katedralną, neoklasycystyczny pałac biskupi i cenne dzieła średniowiecznego malarstwa i rzeźby sakralnej oraz Biblię Gutenberga w Muzeum Diecezjalnym, a także kościół farny Bożego Ciała z XIV w. z barokowym i rokokowym wyposażeniem.

 

•  Śladami Cystersów na Kociewiu (szlak rowerowy)

Opis trasy :
Proponowana trasa pozwala na zapoznanie się z najcenniejszym dziedzictwem cysterskim na Kociewiu w ciągu jednodniowej wycieczki. Dystans do przemierzenia wynosi 34 km .

Wycieczka zaczyna się w Nowym Dworze Pelplińskim, gdzie około XV w. powstał folwark należący do klasztoru pelplińskiego. Jego pozostałością jest kaplica pw. św. Józefa z XVII w., kapliczka podworska z rzeźbą św. Jana Nepomucena oraz resztki murów podworskich. Następnie należy udać się przez Klonówkę do Rajków , gdzie znajduje się pocysterski kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła z I poł XVIII w.

Kolejny odcinek wiedzie oznakowanym zielonym szlakiem Grzymisława na trasie: Rajkowy - Pelplin - Nowa Cerkiew. Z Rajków trzeba skierować się na południe drogą nr 230 i w ten sposób dotrzeć do Pelplina słynącego z jednej największych atrakcji Kociewia tj . Bazyliki Katedralnej pw. Wniebowzięcia NMP z XIII i XIV w. z wysokim na 25 m ołtarzem głównym z obrazem H. Hana. W miejscowości warto odwiedzić także gotycki kościół pw. Bożego Ciała z XV w. z barokowym i rokokowym wyposażeniem i Muzeum Diecezjalne ze wspaniałymi zbiorami średniowiecznymi, w tym Biblią Gutenberga.

Z Pelplina należy wyruszyć dalej drogą nr 229, skręcić w pierwszą w lewo i przez Bielawki i Rombark dotrzeć do Nowej Cerkwi , gdzie znajduje się kościół pw. Wniebowzięcia NMP z XIV w. Następnie trzeba skierować się w stronę Morzeszczyna (wsi lokowanej przez Cystersów) i drogą nr 644 dotrzeć do wsi Królów Las i Bielsk, gdzie znajduje się młyn i kościół pw. św. Mikołaja i św. Rocha, których historia sięga XIV w.

•  Wierzycą do Wisły (spływ kajakowy)

Główne atrakcje: Pogódki, Pelplin

Opis trasy :
Wierzyca urzeka niesamowitymi przełomami i licznymi meandrami oraz mnogością różnych wspaniałych obiektów w jej pobliżu. Rzeka jest drogą wodną o charakterze nizinnym, prowadzącym przez tereny leśne oraz malownicze łąki. Szlak poleca się już doświadczonym kajakarzom, bo na trasie występują liczne przeszkody (jazy i elektrownie, niskie kładki, zwalone drzewa) dające się jednak w większości ominąć, czasami jednak będą czekać przenoski. Długość szlaku to 96 km , dlatego trzeba zarezerwować na niego 4 dni.

Szlak rozpoczyna się w Pogódkach , gdzie warto zwiedzić barokowy kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła z 1701 r. z jednolitym barokowo-rokokowym wyposażeniem. Następnie należy udać się nad rzekę i rozpocząć spływ. Najpiękniejszym odcinkiem szlaku jest przełom na południe od Pogódek. Po 33 km dociera się do Stargardu Gdańskiego . Tu też można zatrzymać się na nocleg. W samym mieście warto zobaczyć starówkę, baszty i inne pozostałości murów obronnych z XIV w., kościół gotycki pw. św. Mateusza z XIV w. Pałac Wiechertów i ratusz staromiejski z XVIII/XIX w.

Po 35 km dopływa się do Pelplina słynącego z monumentalnej katedry gotyckiej i innych zabudowań poklasztornych. Tutaj też warto zatrzymać się na nocleg i skorzystać z nocnej oferty zwiedzania katedry i dawnego opactwa.

Ostatnim miastem na trasie jest Gniew . W miejscowości można podziwiać m.in. zamek krzyżacki z końca XIII w., Pałac Marysieńki, Stare Miasto z zachowanym średniowiecznym układem przestrzennym, gotycki kościół pw. św. Mikołaja oraz pozostałości murów obronnych. W Gniewie Wierzyca uchodzi do Wisły.

Przebieg szlaku poza PSC:

Spływ można zacząć już w Wielkim Klinczu, wówczas trasa do pokonania będzie liczyć 146 km, a czas potrzebny na pokonanie całego odcinka będzie wynosił 6 dni.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Mapa

Galeria zdjęć

Cart

Szlak Pelplin

sobota, 20, listopad 2021

Dofinansowano ze środków Województwa pomorskiego i Powiatu tczewskiego

UMWP
UMWP