Punkt węzłowy Puck i jego pierścień
Muzeum Ziemi Puckiej w Pucku
Muzeum Ziemi Puckiej posiada zabytki pozyskane w czasie prac archeologicznych na osadach wczesnośredniowiecznych w Pucku i w Redzie oraz w porcie wczesnośredniowiecznym na dnie Zatoki Puckiej; zbiory z zakresu historii miasta Pucka i regionu; a także zabytki obrazujące kulturę materialną, społeczną i duchową Kaszub Północnych. W ofercie edukacyjnej Muzeum Ziemi Puckiej są interaktywne zajęcia muzealne, zabawy edukacyjne i zajęcia typu warsztatowego z zakresu archeologii, historii i etnografii.
Punkt węzłowy Puck i jego pierścień
Tunel między Mechowem a Żarnowcem
Według legendy w Mechowie istniał klasztor męski. Kilka kilometrów dalej, w sąsiedniej wsi Żarnowiec, był klasztor żeński. Jaskinia w Mechowie miała powstać dzięki zaradności zakonników z Mechowa, którzy postanowili wykopać tunel łączący oba klasztory. W trakcie budowy bracia zakonnicy spotkali "Lodowego Ducha", który pogasił im świece oświetlające korytarze. Zakonnicy tak się zlękli, że czmychnęli na powierzchnię i już nigdy nie wrócili, by kontynuować swoje dzieło.
Punkt węzłowy Puck i jego pierścień
Restauracje zlokalizowane w zabytkowych obiektach pocysterskich znajdują się w Gdańsku-Oliwie. Są to: "Restauracja w Pałacu Opatów", ul. Cystersów 18 oraz "Restauracja w Dworze Oliwskim", ul. Bytowska 4.
Najbogatszą i najbardziej różnorodną ofertą gastronomiczną dysponują największe ośrodki miejskie, czyli Puck, Gdańsk, Toruń i Słupsk. Wartymi odwiedzenia są następujące lokale:
Na terenie województwa pomorskiego położone są trzy główne kompleksy pocysterskie: Oliwa i Pelplin (klasztory męskie) oraz Żarnowiec (klasztor żeński). Byszewo-Koronowo (siedziba szarych mnichów) oraz Chełmno i Toruń (dawne ośrodki życia zakonnego Cysterek) objęte są zasięgiem administracyjnym województwa kujawsko-pomorskiego. Ze względów pragmatycznych wpisano je, jak również obiekty dawnego Opactwa Cystersów w Bukowie (leżące na terenie dzisiejszego województwa zachodniopomorskiego), w działania organizacyjne i promocyjne Pomorskiego Szlaku Cysterskiego. Wszystkie te obiekty obejmuje Pomorska Pętla Szlaku Cysterskiego, która jest jedną z pięciu pętli tworzących sieć Szlaku Cysterskiego w Polsce wpisanego w europejskie drogi kulturowe. O dawnej świetności i zasobności wspomnianych opactw cysterskich przypominają nie tylko całe zespoły klasztorne, ale też licznie mniejsze obiekty (kościoły parafialne, kaplice, kapliczki, dwory i zabudowania gospodarcze) rozsiane wokół głównych siedzib szarych mnichów i mniszek. Wszystkie te miejsca stanowią o atrakcyjności kulturowej regionu pomorskiego, który posiada też ogromny potencjał przyrodniczo-krajobrazowy. Ogromnym atutem Pomorza jest posiadanie dobrze zachowanego dziedzictwa cysterskiego w postaci architektury sakralnej założeń klasztornych oraz podejmowane wokół niego inicjatywy kulturotwórcze dające szansę włączenia się w proces, w którym poszukując źródeł rodzimej tradycji możemy poznać bogactwo i różnorodność dziedzictwa kulturowego regionu w szerokim kontekście europejskiego cysterskiego dziedzictwa.
Szczególnie cennymi bo związanymi z Cystersami, obiektami noclegowymi, są: